Možný klientelismus jak …

Pro jistotu, tento článek obsahuje pouze můj názor a zamyšlení

Myslel jsem si, že už je dávno pryč ta doba, kdy se zakázky, pronájmy, práce přidělovaly kamarádům, známým atd. Možná jsem se mýlil.

Po komunálních volbách převzala nová koalice vedení nad městem. V měsíci srpnu přišel na radnici dopis, nabídka na provozování bývalého hotelu Sport, dnes Hotel Garni.

Současný provozovatel hotelu Garni od začátku deklaroval, že nebude provozovat restauraci. I když to na chvilku zkusil, jeho snahu ale zmařil COVID -19. Hotel provozoval velmi dobře.

Jenže po nabídce od pražské společnosti, za kterou má stát člověk z Havířova, došlo ke krátké návštěvě v hotelu Garni, kde bylo panu pronájemci sděleno, že očekávali více a že hotel neodpovídá standardům, které si představují.

Následně si rada města nechala zpracovat materiál, kde byla sepsána historie kolem hotelu Sport, jen doufám, že tam byl zapracován i podraz koalice ČSSD, ANO 2011, KONS a KDU-ČSL vládnoucí v létech 2014 až 2018 na pana Kunce. Po projednání materiálu na radě města, byl materiál vzat na vědomí a následně byl uložen úkol, a to nachystat výpověď pro stávajícího nájemce hotelu a následné výběrové řízení.

Pro jistotu, úředníci města Orlová nejenom v této záležitosti dělají svou práci dobře a tak jak je jim uložena.

Rada města odsouhlasila na jednom ze svých dalších jednání výpověď bez udání důvodu. Zákon to samozřejmě umožňuje, ale co to říká o takovém jednání, že město není dobrým, předvídatelným partnerem a dá se mu věřit?

Zajímavější však je, že pro tak důležitý objekt hledala nového provozovatele jen přes úřední desku města a s možným novým žadatelem o provozování se sešla rada města ještě před ukončením termínu pro podání nabídek k provozování hotelu.

Když se vybíral nový nájemce za našeho vedení, ve volebním období 2018-2022, tak k tomu proběhla i reklamní kampaň v novinách a to proto, aby nabídek bylo co nejvíce. Tato koalice tento zájem neměla, což deklarovala i paní starostka na mou interpelaci na prosincovém zastupitelstvu.

Podle mého názoru měla Rada města rozhodnuto už dopředu a dělala vše pro to, aby byla novým provozovatelem právě ta společnost, která podala tu jedinou nabídku. Už dnes je nesměle od některých zasvěcených lidí sdělováno a jednou se nejspíše prokáže, jestli je nový provozovatel někoho známý, nebo kamarád a proč musel vyhrát. Zatím se město ukázalo, co se týče hotelu Sport/Garni, podruhé jako špatný partner, poškozuje to jeho pověst do budoucna a zajímavé je, že opět je u toho ANO 2011 a ČSSD, nově SPD a tam mě to mrzí ještě víc, protože tito lidé byli i u výběru minulého provozovatele. Problém je v tom, že jim je nejspíš už všechno jedno, jen si chtějí udržet své prebendy.

Mgr. Miroslav Chlubna
předseda hnutí NEZÁVISLÍ Orlová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *