„Zastavíme zdražování“

Toto a další podobná hesla se objevovala ve volební kampani před komunálními volbami v roce 2022. Většinou to byly hesla stran a hnutí, které jsou ve velké parlamentní politice v opozici (ANO, SPD, ČSSD). Jaká je však skutečnost?

V Orlové naše koaliční vláda (ANO, SPD s podporou Trikolory, ČSSD) hned po volbách zvedla poplatek za komunální odpad na 960,- Kč se zdůvodněním, že koaliční vedení z volebního období 2018 -2022 jim nechalo prázdnou pokladnu. Což jak se ukázalo následně, nebyla pravda. Jen pro upřesnění, město má k dispozici naspořených 160 milionů korun, teď v rámci vypořádání vkladů ze Sberbank  má přijít dalších 60 milionů korun.

Zvýšení poplatku bylo učiněno po třech letech od posledního navýšení a to v situaci, kdy je a dál pokračuje největší inflace, energie zdražovaly a i další položky rostly a vysávaly peníze občanům.

V září 2023 koaliční zastupitelé s pomocí zastupitelů za KSČM zvedli koeficient daně z nemovitosti. Lidé od příštího roku zaplatí na dani o sto procent více než dosud a od roku 2025 o dalších osmdesát procent více z již navýšené částky.

Pro ukázku vzorový výpočet daně, na dani, kterou použil pan první místostarosta: Za rodinný dům platí na dani z nemovitosti 1.249,- Kč. Od roku 2024 bude za dům platit 2.498,- Kč a od roku 2025 bude platit 4.496,- Kč.

Toto zvýšení se dotkne všech majitelů nemovitostí na území města. Někteří to poznají, když jim dojde složenka z Finančního úřadu, jiní na zvýšeném nájmu.

 Dle vyjádření vedení města, se vybrané peníze mají použít na opravy cest a chodníků. Jenže tam už směřují peníze, které lidé zaplatí za rychlou jízdu po změření jedním z radarů na území města. Není to malá částka, která se z radarů vybere, je to okolo deseti milionů v roce. Myslíte si, že v letošním roce bylo do městských cest a chodníků investováno těch deset milionů? Pro upřesnění, ulici Nádražní opravoval kraj.

To však není všechno, česká vláda se netají tím, že daň z nemovitostí bude chtít zvyšovat i v dalších letech. Je tedy možné, že daň poroste dál.

Vše se děje v situaci, kdy se na občany valí tzv. konsolidační balíček, který má každé rodině, domácnosti, vytáhnout z peněženky cca 100.000,- Kč což je 8.300,- Kč měsíčně. Inflace polevuje jen minimálně a ceny pohonných hmot rostou ze dne na den. Ceny potravin jsou také velmi vysoké, ceny energií se nám od ledna zvednou o 600 Kč/MWh, díky obnovení poplatku za obnovitelné zdroje a takto bych mohl pokračovat.

Za NEZ Orlová jsme prosazovali to, co udělala většina měst a obcí v Česku, daň nezvyšovat a vyčkat, alespoň rok.  Stejně se vyjádřila i paní Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR: „Počkejme rok. Máme naspořeno, máme lepší příjem v rozpočtu asi o padesát milionů. Nepřenášejme hned toto zatížení na naše občany, kdy tito budou mít problémy už jen díky konsolidačnímu balíčku a dalšímu zvyšování cen.“  Náš názor ovšem nebyl vyslyšen.

Doteď jsem nenapsal, o jakou částku vybere město v příštím roce více. Je to devět milionů, tedy cca 1,4 % celého rozpočtu města. Tato suma se dá ušetřit i jinak, případně se dají najít položky v rozpočtu, kde se dá ušetřit, např. jen televizní vysílání má být v roce 2024 o 1,2 milionů dražší, než v letošním roce.

Sociální fond je tvořen pro rok 2023 dle zákona dvěma procenty ze mzdových prostředků a pro rok 2024 to má být jedno procento ze mzdových prostředků. Město Orlová má pro rok 2023 stanoven odvod čtyři procenta ze mzdových prostředků a pro rok 2024 totéž. I zde se dá nastavit jiný vzorec tak, aby se sociální fond snížil na 3 procenta ze mzdových prostředků a stále bude nadstandartní. Úspora by byla asi 1,3 milionů korun.

 V položkách Městské policie najdeme peníze na vybavení posilovny ve výši 435 tisíc korun. Nejde o to policii nic nekoupit, ale běžecký pás za 170 tisíc korun nebo posilovací stroje za 205 tisíc by mohly počkat.

Náklady na pohoštění se mají zvednout cca o padesát tisíc korun proti roku 2023, kdy město tyto výdaje by mělo mít vyšší, neboť slavilo 800 let.

Moc bychom si přáli, aby současné vedení města tvořené koalicí ANO, SPD + Trikolora a ČSSD kopírovalo názory svých stranických kolegů v parlamentu a dostálo svým předvolebním slibům, např. předvolební heslo SPD znělo: „Zastavíme zdražování“. Zvýšení poplatku za odpady i zvýšení daně z nemovitosti toto zdražování určitě nezastaví !!!

 V tomto případě platí: „Volby jsou volby a sliby jsou chyby, milí voliči.“

K zamyšlení je, jak by se tyto strany chovaly, kdyby byly ve vládě. Můžeme jen doufat, že by to nebylo stejné pokrytectví, jako je nyní u nás v Orlové.

Mgr. Miroslav Chlubna
předseda NEZ Orlová

2 komentáře: „„Zastavíme zdražování“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *